Nënkryetari Demiri: Shqiptarët nuk mund të presin asgjë, kjo qeveri nuk do ta ketë gjatë

Abdush Demiri nga Lëvizja BESA i ftuar në “Rruga drejt…”, thekoi se shqiptarët nuk mund të presin asgjë nga kjo qeveri e cila sipas tij nuk ka legjitimitet dhe është jetëshkurtër. Demiri madje kritikoi kalimin e ministrave nga një resor në një tjetër duke i quajtur ata të “gjithëdijshëm”. Sipas tij kjo qeveri udhëhiqet nga […]

Intervistë për portalin drejt.mk/ Kasami: Të gjitha etnitetet mbështesin koalicionin “MUNDEMI”

Intervistë me Kryetarin e Lëvizjes Besa, z. Bilall Kasami   1. Po hyjmë në fushatë parazgjedhore, me çfarë do të prezantoheni para qytetarëve ju si Lëvizja Besa në veçanti dhe koalicioni “MUNDEMI” në përgjithësi? Kasami: Lëvizja BESA si gjithmonë edhe në këto zgjedhje do të ketë fushatë pozitive, fokusi i të cilës do të jenë […]

Intervista e plotë për gazetën KOHA e liderit të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, në intervistë për gazetën KOHA ka folur për aktualitetin politik në vend, zgjedhjet e 12 prillit dhe koalicionin me LSDM-në. Ai thotë se si bartës i listës së koalicionit në Njësinë e gjashtë zgjedhore si konkurrent kryesor e sheh BDI-në e Ali Ahmetit, ndërsa jo edhe PDSH-në e Menduh […]

Intervista e plotë e Kryetarit Bilall Kasami për agjencinë e lajme MIA

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilal Kasami këto ditë po realizon një vizitë në Uashington me ç’rast pati takime me zyrtarë të lartë të Kongresit dhe Departamentit të Shtetit. Kasami u takua me Kongresmenin Demokrat, Eliot Engel, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të SHBA-ve, më pas u takua me David Kostelanchik, drejtor i zyrës […]

Intervista e plotë e Kryetarit Kasami për ‘Kosovapress’

  Kryetari i Lëvizjes Besa në Maqedoninë e Veriut, Bilall Kasami thotë se janë të gatshëm që edhe të vetëm të sfidojnë Bashkimin Demokratik për Integrim, dhe partitë tjera në qeveri që kërkojnë mbështetjen e shqiptarëve në zgjedhjet e 12 prillit. Por pranon që është i mundur një koalicion me Aleancën për Shqiptarët, për të […]

Nënkryetari Rexhepi ishte i ftuar në “Rruga Drejt”, ja temat që u diskutuan

Nënkryetari i Lëvizjes BESA, Kastriot Rexhepi mbrëmë ka qenë i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat M, ku ka diskutuar për aktualitetin politik, shtyrjen e zgjedhjeve dhe koalicionimet e mundshme parazgjedhore me partitë opozitare shqiptare. Sipas nënkryetarit Rexhepi, nëse zgjedhjet shtyhen, Kryeministri përsëri do të tregonte se nuk e mba fjalën e dhënë. “Nëse […]

Lideri i BESËS Bilall Kasami, ishte i ftuar në ‘Klan Debat’, ja temat që u diskutuan

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka qenë i ftuar në ‘Klan Debat’ me gazetarin Selajdin Xhezairi, ku ka folur për situatën aktuale politike dhe ofertën e Lëvizjes BESA për zgjedhjet e 12 prillit. Është diskutuar edhe rreth koalicionimeve të mundshme, për votimin e mërgatës shqiptare dhe për platformën e Lëvizjes, e cila përbëhet nga […]

Intervista e plotë e liderit të BESËS Kasami, dhënë për portalin e Kosovës, Arbresh.info

Lëvizja BESA në vazhdimësi ka qenë aktive për Integrimet Evropiane. Kështu tha në një intervistë për arbresh.info, Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilal Kasami. “Ne si Lëvizje BESA vazhdimisht kemi qenë aktiv për integrimet Evropiane. Ne kemi përkrahur të gjitha vendimet dhe ndryshimet e ligjeve që ka ndërmarr Qeveria. Për momentin ka mbetur edhe një pengës […]

Kryetari Bilall Kasami ishte i ftuar në “Click-Plus”, ja temat që u diskutuan

Kryetari i Lëvizjes BESA, prof.Bilall Kasami, mbrëmë ka qenë i ftuar në emisionin “click-plus” që mbahet në TV21. Në këtë debat është biseduar rreth aktualitetit politik në vend, Komisionin e Venecias, tryezën e partive politike, zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe koalicionimet e mundshme parazgjedhore. Kryetari Kasami deklaroi se ligji i gjuhëve nuk është dashur të […]

INTERVISTA/Kasami: Do t’ia dalim, Lëvizja BESA dëshmoi me betejën e saj për shqiptarët

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në një intervistë të fundvitit për agjencinë e lajmeve INA (Iliria News Agency). Lexoni intervistën e plotë në vegzën: https://ina-online.net/intervista-kasami-do-tia-dalim-levizja-besa-deshmoi-me-betejen-e-saj-per-shqiptaret/