Intervista e plotë e Kryetarit Bilall Kasami për agjencinë e lajme MIA

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilal Kasami këto ditë po realizon një vizitë në Uashington me ç’rast pati takime me zyrtarë të lartë të Kongresit dhe Departamentit të Shtetit.

Kasami u takua me Kongresmenin Demokrat, Eliot Engel, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të SHBA-ve, më pas u takua me David Kostelanchik, drejtor i zyrës për Evropën Juglindore dhe Azinë dhe Ndihmës Sekretarin e Shtetit Philip Reeker në Departamentin e Shtetit për Evropë dhe Euroazi.

Në një intervistë për MIA, Kasami foli për rezultatet e atyre takimeve në kryeqytetin amerikan, koalicionin e ri zgjedhor LSDM-BESA, si dhe planet e partisë për të kandiduar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Maqedonisë së Veriut që do të mbahen më 12 prill.

  1. Kasami, keni pasur takime si në Kongresin Amerikan, ashtu edhe në Departamentin e Shtetit. A mund të thoni, a e mbështesin SHBA koalicionin zgjedhor LSDM-BESA? Çfarë mesazhi morët si drejtues i Besës nga udhëheqësia amerikane, nga Kongresmeni Eliot Engel dhe nga Zëvendës Sekretari i Shtetit Philip Reeker?

Vizita në Kongres dhe takimi me Kongresmenin Eliot Engel, kryetar i Komitetit të Politikës së Jashtme, posti më i lartë i politikës së jashtme në Kongres, ishte shumë i rëndësishëm për ne. Z. Engel është njohës i mirë i rrethanave politike në Ballkan, një mik i mirë i Maqedonisë, Shqipërisë dhe të gjitha vendeve të Ballkanit, që mbron zhvillimin dhe integrimin e këtyre vendeve në NATO dhe BE, kështu që ishte shumë e rëndësishme për ne që ta takonim atë në kohën e fushatës parazgjedhore. Më e rëndësishmja për ne është që ai i mbështet këto procese me koalicionin parazgjedhor që janë shumë të rëndësishëm për qytetarët e Maqedonisë së Veriut. E njëjta temë u diskutua në Departamentin e Shtetit me Drejtorin e Zyrës për Evropën Juglindore dhe Azinë, David Kostelachik, i cili u informua për situatën në Maqedonin e Veriut, koalicionet parazgjedhore dhe fushatën. Ai përshëndeti këtë vendim të guximshëm të liderëve të LSDM-së dhe të BESËS. Në takim mori pjesë edhe z. Philip Reeker, i cili gjithashtu përshëndeti këto vendime të guximshme, me qëllim që qytetarët e Maqedonisë së Veriut të fitojnë udhëheqës që kryesisht do të punojnë për interesat e tyre dhe interesat e shtetit, në mënyrë që Maqedonia e Veriut të bëhet një anëtare e plotë e BE sa më shpejt që të jetë e mundur pasi ne presim së shpejti të bëhet anëtare e NATO-s.

Për herë të parë në historinë politike maqedonase, një parti e shqiptarëve hyri në një koalicion parazgjedhor me një parti kryesore maqedonase siç është LSDM. Cila është fija e përbashkët që lidh Besën dhe LSDM?

Për informimin e opinionit, kjo është hera e parë që një koalicion i tillë është mbajtur në zgjedhjet parlamentare. Përndryshe, ne kemi pasur koalicione në zgjedhjet lokale, dhe pastaj në zgjedhjet presidenciale, kur BDI u bashkua me LSDM-në. Për dallim nga ato koalicione që kryesisht kishte interesin personal të kandidatëve në zgjedhjet lokale, ose me qëllim të zgjedhjes së Presidentit Stevo Pendarovski, ky koalicion ka si detyrë të dëshmojë se Maqedonia ka aftësi të ndërtojë një shoqëri e cila është e barabartë për të gjithë. Për të ndërtuar një shtet dhe institucione që do të jenë të barabartë para të gjithëve, pavarësisht nga dallimet që ekzistojnë në Maqedoninë e Veriut.

Ju keni qenë në opozitë deri më tani. Në çfarë do të bazohet programi juaj zgjedhor? Tani mund të hyni në qeveri nga një pozicion opozitar. Çfarë vizioni keni për Maqedoninë nëse vini në pushtet?

Deri më tani, të gjitha partitë politike, veçanërisht partitë politike shqiptare, kanë mbërthyer retorikën nacionaliste para zgjedhjeve, në mënyrë që pas zgjedhjeve të harrojnë gjithçka dhe të hyjnë në kombinime të panatyrshme. Kujtojmë që nga viti 2002 BDI, si parti që doli nga konflikti, pas zgjedhjeve bëri koalicion me LSDM-në, më pas me VMRO-DPMNE-në dhe më pas me LSDM-në. Një koalicion i panatyrshëm ishte edhe kur PDSH hyri në një koalicion me VMRO-DPMNE, dy koncepte relativisht nacionaliste. Ne për herë të parë jemi bashkuar në një koalicion parazgjedhor që do të ofrojë një program të zhvillimit të barabartë ekonomik, drejtësi për të gjithë, reformim të sistemit juridik, në mënyrë që të mos ketë më raste të montuara, ligji të jetë i barabartë për të gjithë dhe individët të mos i mbrojë ligji, siç ishte deri në vitin 2016, kur pushteti përfshiu të gjitha institucionet, veçanërisht ligjet e gjyqësoritë. Më në fund, ajo që na bashkon me LSDM-në është të arrijmë integrimin më të shpejtë të vendit në BE. Ne jemi të bindur që të gjithë qytetarët do të gëzojnë përfitimet e anëtarësimit të plotë në BE.

LSDM shpalli konkursin, lideri i partisë Zoran Zaev njoftoi këtë javë se ka shumë kandidatë për listat zgjedhore në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. A do të jeni ju bartës i listës zgjedhore në njësin e gjashtë?

Marrëveshja është që të garojmë me kandidatët më të mirë që kemi në lëvizjen Besa dhe në koalicion me LSDM-në. Nuk ishte e rëndësishme ku ai do të garonte, por me siguri si lider i BESËS që vij nga njësia e gjashtë zgjedhore, do të ishte normale për mua ta drejtoja atë. Shpresoj që kandidatët e tjerë që do të vijnë pas meje, qoftë nga Lëvizja Besa, qoftë nga LSDM-ja, do të jenë kandidatët më të mirë, në mënyrë që të vlerësojnë votuesit për të votuar për kandidatët, jo për koalicionet.

 

Media