Lëvizja BESA: Qeveria e numrave s’ka legjitimitetin politik për qeverisje

Ashtu siç edhe pritej, qeveria e re që në paraqitjen e programit dëshmon se nuk ka as kapacitetin politik por as legjitimitetin zgjedhor për të udhëhequr me vendin. Në kohë të sfidave politike, ekonomike, sociale dhe arsimore në vend që të dëgjojmë oferta për zgjidhje të problemeve esenciale mandatari i ri shpalos idenë për dekriminalizimin […]

Murtezani në Saraj: Ditë e natë do të punojmë për të realizuar 100% programën tonë

Sonte Lëvizja Besa ka mbajtur tubimin qendror në Komunën e Sarajit, ku kanë promovuar kandidatin për kryetar të Komunës së Sarajit, Hasim Murtezani dhe kandidatët për këshilltarë në komunën e Sarajit. Në fjalën e tij kandidati për kreun e komunës së Sarajit nga rradhët e Lëvizjes Besa, Hasim Murtezani ka thënë se nëse qytetarët e […]

Lëvizja BESA: Dënojmë ashpër dhe kërkojmë zbardhjen e plotë të çdo detaji të 27 prillit

KOMUNIKATË 27 prilli i 2017 ishte i kobshëm për demokracinë në Maqedoninë e Veriut, ishte sulm ndaj shtëpisë ligjvënëse në vendin tonë, ishte sulm edhe ndaj fjalës së lirë. Huliganët e motivuar politikisht nuk kursyen askënd, sulmuan deputetë, gazetarë, policë dhe roje të Kuvendit. Atë ditë në kuvend mbretëronte kaos, shiheshin njerëz të maskuar, turma […]

Kryetari Bilall Kasami uron Vjosa Osmanin

Institucionet funksionale dhe legjitime janë parakusht i zhvillimit të një shteti bashkëkohor. Sot Parlamenti i Republikës së Kosovës me zgjedhjen e Presidentes Vjosa Osmani përforcoi bindjen e mëhershme për avancimin e institucionalizmit dhe kulturës demokratike. Në emrin tim dhe të Lëvizjes BESA uroj Presidenten Vjosa Osmani dhe qytetarët e Republikës së Kosovës, me dëshirën që […]

Kryetari Kasami uron LDK-në për zgjedhjen e kryetarit të ri

Me votën e delegatëve të kuvendit, Lumir Abdixhiku sot u zgjodh kryetar i ri i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Në emrin tim personal dhe të Lëvizjes BESA, më lejoni të shpreh mirënjohjen për mbarëvajtjen e këtij procesi demokratik, ku delegatët përmes votës së tyrë zgjodhën udhëheqësinë e re. Subjekti më i vjetër në Kosovë votoi […]

Urimi i Kryetarit Kasami për “8 Shtatorin”, ditën e pavarsisë së RMV-së

Urimi i kryetarit Bilall Kasami për pavarasinë e RMV-së. “Për hërë të parë shënimi i ditës të pavarsisë së Republikës na gjen si vend anëtar i NATO-s dhe në prag të nisjes të negociatave për anëtarsim në BE. Shembulli i respektimit të ndërsjelltë dhe angazhimi në respektimin e realitetit shoqëror të shtetit na mundëson ndërtimin […]

Ministri i MBPEU Hoxha realizoi takim me përfaqësues të vreshtarëve në Kavadar

Në takimin e sotëm në Kavadar, kemi arritur një sukses të madh. Në takim, Kryeministri Zaev prezantoi masat e propozuara nga qeveria për të ndihmuar kultivuesit e rrushit dhe kantinat e verës, në drejtim të çmimeve të blerjes dhe mbështetjes së planifikuar, të cilat u pranuan pozitivisht nga kultivuesit. Së bashku duhet të kontribuojmë në […]

Ministri Hoxha priti në takim ambasadorin e Shqipërisë, z.Fatos Reka

KOMUNIKATË   I shoqëruar nga shefi i kabinetit z. Dritan Ramadani si dhe znj. Lidija Cadikovska, ishte kënaqësi që takimin e parë protokolar me Ambasador e realizova sot me z. Fatos Reka, Ambasadorin e Shqipërisë. Pranova urime të sinqerta për detyrën si Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave në Republikën e Maqedonisë së […]

KOMUNIKATË| Tryeza e partive parlamentare shqiptare mekanizëm i fuqishëm për fuqizimin e faktorik politik shqiptar

Lëvizja BESA si parti nënshkruese e deklaratës së partive parlamentare shqiptare, ndan bindjen e thellë se tryeza e partive politike parlamentare shqiptare është një instrument i fuqishëm i pa shfrytëzuar deri tani në funksion të realizimit të pikave të deklaratës dhe të qëllimeve dhe synimeve të faktorit politik shqiptarë nga vitet e 90-ta e këndej. […]

|KOMUNIKATË| BDI e dobët, shpëtimin e sheh te unifikimi i partive shqiptare, ndërsa kur është në Qeveri harron unifikimin

Kjo që sot BDI po mundohet të imponohet në hapsirën mediale duke shpikur ide të paqendrueshme në momentin politik në të cilën ndodhemi, na jep të drejtë të dyshojmë se BDI sa herë që ndien rrezik mundohet të kërkojë zgjidhje përmes thirrjeve për unifikim të partive politike shqiptare. Këtë BDI e bëri edhe në vitin […]

“Një ditë do të kemi kryeministër shqiptar, por assesi nga radhët e BDI-së”

Dështimet e 18 viteve qeverisje nuk mund të mbulohen duke lëshuar “një grusht miza” për kërkesa të cilat janë të definuara me ligj se si formohen qeveritë. Idenë e hedhur nga kryetari i BDI-së për kryeministër shqiptar në këto rrethana kur veçmë kemi të caktuara listat e kandidatëve për deputet si dhe proces zgjedhor të […]

Këto janë masat lehtësuese të propozuara nga Lëvizja BESA për qytetarët dhe ndërmarrjet

Të nderuar përfaqësues të mediave, Të nderuar qytetarë, Lëvizja BESA është duke e përcjellë me shumë kujdes situatën e krijuar me përhapjen e pandemisë së virusit COVID-19 dhe normalisht përveç kujdesit maksimal që duhet t’i kushtohet respektimit të rekomandimeve nga institucionet përkatësë, poashtu nuk duhet të harrojmë se situata e krijuar njëkohësisht është duke e […]

KUMTESË| Kandidatët për deputet nga Lëvizja BESA, lista e plotë

Lëvizja BESA ka mbajtur mbledhjen e Kuvendit Qendror, ku është diskutuar rreth aktualitetit politik si dhe për kandidatët për deputet. Në këtë mbledhje është votuar edhe lista e kandidatëve për deputet nëpër njësi zgjedhore. Lista e plotë; Njësia zgjedhore 1: Kastriot Rexhepi Jonuz Fejzulahu Njësia zgjedhore 2: Bastri Bajrami Shenasi Xheladini Njësia zgjedhore 5: Melinda […]

KUMTESË| Kryetari Kasami takohet me ndihmës sekretarin e shtetit për Evropë dhe Euro-Azi, ekselencën e tij, ambasadorin Philip T. Reeker

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami gjatë qëndrimit të tij në SHBA, ka realizuar takime edhe në Departamentin e Shtetit Amerikan. Takimi më i rëndësishëm ka qenë me ndihmës sekretarin e shtetit për Evropë dhe Euro-Azi, ekselencën e tij, ambasadorin Philip T. Reeker. Në këtë takim është diskutuar për situatën politike si dhe për koalicionin […]

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami takon kongresmenin Elliott Engel

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami po qëndron në SHBA ku po zhvillon takime të rëndësishme. Kreu i Lëvizjes BESA gjatë ditës së djeshme realizoi takim me kongresmenin amerikan, Elliot Engel. Në këtë takim është biseduar për zhvillimet e fundit politike në Maqedoninë e Veriut dhe në përgjithësi për zhvillimet e fundit rajonale. Kryetari Kasami […]

Marrëveshja historike e qeverisjes së ardhëshme në mes Lëvizjes BESA dhe LSDM-së

Sot në Maqedoninë e Veriut është nënshkruar marrëveshje historike, ku për herë të parë bëhet një koalicion parazgjedhor në mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Lidhja Social Demokrate dhe Lëvizja BESA, nënshkruan sot marrëveshjen e koalicionit me partneritet të plotë mes dy subjekteve. Deklaratë për paraqitje të përbashkët të Lëvizjes socialdemokrate të Maqedonisë dhe Lëvizjes BESA në […]

KOMUNIKATË – Tri vendimet e marra nga mbledhja e Kryesisë Qendrore të Lëvizjes BESA

Kryesia Qendrore e Lëvizjes BESA, mbrëmë ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt në Tetovë me çrrastë ka diskutuar për situatën aktuale dhe për koalicionimet parazgjedhore. Tri vendimet e marra nga mbledhja e Kryesisë Qendrore: Rikonfirmim i qëndrimit se Lëvizja BESA është e hapur për bashkëpunime të mundshëm parazgjedhore trepalësh, konform thirrjes së Aleancës për […]

Kryetari Kasami takoi ambasadorin e OSBE-së, Clemens Koja

Kryetari i Lëvizjes BESA, Billall Kasami i shoqëruar nga nënkryetari Kastriot Rexhepi, priti ambasadorin e OSBE-së Clemens Koja, i shoqëruar nga shefi i sektorit politik, Jeff Bieley. Në takim u diskutua për situatën aktuale politike në vend dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare, për ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe për sistemin e drejtësis në vend. Kryetari […]

Lëvizja BESA: Aktivizimi i komitëve për të sulmuar shqiptarët, është fenomen shqetësues në këtë periudhë

Lëvizja BESA dënon ashpër sjelljen huligane të Komitëve që ndodhi sonte në Shkup, ndaj disa shtetas të Republikës së Kosovës. Kërkojmë urgjentisht që MPB-ja të marrë masat konkrete dhe të dyshuarit të dërgohen aty ku e ka vendin. Nëse edhe ky rast përfundon vetëm me vërejtje dhe marrjen në pyetje të huliganëve, atëherë do të […]

Qeveria nuk pranon amandamentet e deputetëve të Lëvizjes BESA

Deputetët e Lëvizjes BESA, Teuta Bilalli dhe Fadil Zendeli dorëzuan amandamente në komisionin për financa dhe buxhet lidhur me propozim buxhetin e vitit 2020. Amandamentet e Lëvizjes BESA kishin të bëjnë më ndërhyrjen në buxhet për sigurimin e kushteve elementare për jetesë në komunat shqiptare, siç janë vendosja e filtrave për ujërat e zeza në […]

Bilall Kasami takohet me ambasadorin grek në Shkup, z. Dimitris Yannakakis

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, së bashku me nënkryetarin, Kastriot Rexhepi realizuan takim me ambasadorin grek në Shkup, z. Dimitris Yannakakis. Në këtë takim është diskutuar për aktualitetin politik në vend, proceset integruese dhe rëndësia e tyre. Kryetari Kasami falënderoi z. Yannakakis për mbështetjen që shtetit Grek po i jep Maqedonisë së Veriut. Gjithashty, […]

Qendra Analitike Hulumtuese BESA ishte pjesëmarëse në punëtorinë e organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan (IRI)

Qendra Analitike Hulumtuese BESA ishte pjesëmarëse në punëtorinë e organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan (IRI) me temë : “Masat e përbashkëta të katër qendrave analitike hulumtuese të partive politike për menaxhin me qeset plastike”. Kjo punëtori i parapriu disa punëtorive në vazhdimësi në kuadër të projektit të IRI-t për përkrahjen e katër QAH të partive […]

Kreu i BESËS, Bilall Kasami i ftuari i ministrit Cakaj në konferencën mbarëshqiptare në Tiranë

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami gjatë ditës së sotme është duke qendruar në Tiranë ku po merr pjesë në konferencën “Roli i Shqipërisë në promovimin e interesave kombëtare të shqiptarëve në hapësirën e Ballkanit Perëndimor”, konferencë e cila organizohet nën patronazhin e Ministrit në detyrë për Evropë dhe Politikë të Jashtme, z.Gent Cakaj. Në […]

Press Konferencë nga lideri i BESËS, Bilall Kasami

Të nderuar përfaqësues të mediave, Të nderuar qytetarë, Mosmbajtja e premtimeve të kësaj Qeverie është bërë përditshmëri. Por, fatkeqësisht kryeministri Zoran Zaev tani po shkel edhe marrëveshjet e arritura gjatë ndryshimeve kushtetuese. Para disa ditëve, në Kuvendin republikan, Qeveria e udhëhequr nga Zoran Zaev ka dorëzuar iniciativë për ndryshim të ligjit të dokumentave personale, respektivisht […]

Lideri i BESËS Kasami takohet me drejtorin e IRI-t, Paul McCarthy

Në kuadër të bashkëpunimit mes Lëvizjes BESA dhe Institutit Amerikan IRI, sot u realizua edhe nje takim mes Kryetarit të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami dhe drejtorit të Institutit për Europën, Paul McCarthy. Në këtë takim u bisedua për asistencën e IRI-t në profesionalizimin e qendrës analitike të Lëvizjes BESA dhe përpilimin e platformës elektorale për […]

Bilall Kasami takohet me ambasadorin e Holandës, z. Dirk Jan Kop

Sot Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami së bashku me nënkryetarin, Kastriot Rexhepi dhe anëtarin e Kryesisë Qendrore, njëherit edhe Kryetarin e Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu, pritën në takim ambasadorin e Holandës në Shkup, z. Dirk Jan Kop. Në këtë takim u bisedua për aktualitetin politik në vend, pas dakordimit të faktorëve politik për […]

Lëvizja BESA: Dënojmë ashpër mos hapjen e paraleles shqipe në Idrizovë

Të nderuar përfaqësues të mediave; Të nderuar qytetarë; Rasti i mos hapjes të paraleles shqipe në Idrizovë, rikthen ndjenjën e skenarëve të vjetra, ku shqiptarëve u pamundësohet arsimi në gjuhën shqipe si dhe tentohet me çdo kusht që çështja e arsimit të bëhet sa më e vështirë për shqiptarët me ç’rast edhe ndodhin largimet e […]

Lëvizja BESA: Prokuroria të hetojë gjitha krimet dhe korrupsionin pa përjashtim

Pas më shumë se një muaj presion publik për zbardhjen e skandalit më të madh të dëgjuar deri më sot që ka tronditur themelet e shtetit të së drejtës, gjatë ditë së djeshme edhe pse me vonesë përfundimisht e dyshuara për involvim në rastin “zhvatja”, prokurorja speciale Katica Janeva u privua nga liria dhe me […]

Lëvizja BESA: “Marrëveshjen e Ohrit” e varrosën ata që e sollën. Është koha për RIDEFINIM

Sot në përvjetorin e 18 të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, mund të konstatojmë se bash atëherë kur duheshte të gëzohen frutat e një maturimi 18 vjeçar të një Marrëveshje historike, pikërisht iniciesit e kësaj marrëveshje politike vendosën të varrosin të njëjtën. Marrëveshja e Ohrit duheshte të shërbeje si afrim mes dy popujve më të mëdhenjë […]

KOMUNIKATË

Lëvizja BESA përshëndet vendimin e qeverisë e cila edhe pse me vonesë filloi me implementimin e marrëveshjes me Lëvizjen BESA që ndodhi gjatë ndryshimeve kushtetuese ku grafa e shtetësisë në dokumentat në gjuhën shqipe nuk do jetë asocim me etnitetin maqedonas, por shtetësia do jetë Maqedonisë/ qytetar i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Njëkohësisht inkurajojmë […]