Nënkryetari Zendeli takohet me kreun e Këshillit Global për Tolerancën dhe Paqen

VENDI YNË ËSHTË SHEMBULL I TOLERANCËS DHE PAQES Nënkryetari i Kuvendit, Fadil Zendeli, realizoi takim me Ahmed bin Mohamed al-Jarvan, kryetar i Këshillit Global për Tolerancën dhe Paqen. Në atmosferë miqësore, bashkëbiseduesit shprehën respekt të madh reciprok, kënaqësi nga takimi dhe mundësi për të biseduar mbi tema me interes të përbashkët – tolerancën dhe paqen. […]

Kryetari Kasami vizitoi fshatrat shqiptar të Dollnenit

Isha i nderuar që sot të qëndrojë në Komunën e Dollnenit për t’i vizituar fshatrat, Cërnilishtë, Debresht dhe Zhitoshë, për të takuar strukturat e Lëvizjes BESA. Biseduam për problematikat e kësaj ane dhe për zgjidhjen e problemeve si subjekt politik që jemi në Qeveri. Kjo komunë njihet në vend për prodhimin e duhanit. Edhe pse […]

Ministri i MBPEU Hoxha realizoi takim me përfaqësues të vreshtarëve në Kavadar

Në takimin e sotëm në Kavadar, kemi arritur një sukses të madh. Në takim, Kryeministri Zaev prezantoi masat e propozuara nga qeveria për të ndihmuar kultivuesit e rrushit dhe kantinat e verës, në drejtim të çmimeve të blerjes dhe mbështetjes së planifikuar, të cilat u pranuan pozitivisht nga kultivuesit. Së bashku duhet të kontribuojmë në […]

Ministri Hoxha realizoi takim me Këshilltarët shtetëror, drejtorët e departamenteve dhe shefat e departamenteve të njësive në kuadër të MBPEU

  Sot, Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujrave, Arjanit Hoxha, së bashku me Sekretarin e shtetëror, Nefrus Celiku dhe Shefin e Kabinetit, Dritan Ramadani, zhvillova një takim pune me Këshilltarët shtetëror, drejtorët e departamenteve dhe shefat e departamenteve njësive në kuadër të Ministrisë. Në takimin, i cili u mbajt në ambientet e Ministrisë […]

|KOMUNIKATË| BDI e dobët, shpëtimin e sheh te unifikimi i partive shqiptare, ndërsa kur është në Qeveri harron unifikimin

Kjo që sot BDI po mundohet të imponohet në hapsirën mediale duke shpikur ide të paqendrueshme në momentin politik në të cilën ndodhemi, na jep të drejtë të dyshojmë se BDI sa herë që ndien rrezik mundohet të kërkojë zgjidhje përmes thirrjeve për unifikim të partive politike shqiptare. Këtë BDI e bëri edhe në vitin […]

KUMTESË| Kryetari Kasami takohet me ndihmës sekretarin e shtetit për Evropë dhe Euro-Azi, ekselencën e tij, ambasadorin Philip T. Reeker

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami gjatë qëndrimit të tij në SHBA, ka realizuar takime edhe në Departamentin e Shtetit Amerikan. Takimi më i rëndësishëm ka qenë me ndihmës sekretarin e shtetit për Evropë dhe Euro-Azi, ekselencën e tij, ambasadorin Philip T. Reeker. Në këtë takim është diskutuar për situatën politike si dhe për koalicionin […]

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami takon kongresmenin Elliott Engel

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami po qëndron në SHBA ku po zhvillon takime të rëndësishme. Kreu i Lëvizjes BESA gjatë ditës së djeshme realizoi takim me kongresmenin amerikan, Elliot Engel. Në këtë takim është biseduar për zhvillimet e fundit politike në Maqedoninë e Veriut dhe në përgjithësi për zhvillimet e fundit rajonale. Kryetari Kasami […]

Marrëveshja historike e qeverisjes së ardhëshme në mes Lëvizjes BESA dhe LSDM-së

Sot në Maqedoninë e Veriut është nënshkruar marrëveshje historike, ku për herë të parë bëhet një koalicion parazgjedhor në mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Lidhja Social Demokrate dhe Lëvizja BESA, nënshkruan sot marrëveshjen e koalicionit me partneritet të plotë mes dy subjekteve. Deklaratë për paraqitje të përbashkët të Lëvizjes socialdemokrate të Maqedonisë dhe Lëvizjes BESA në […]

Kasami realizon takim me ambasadorin Hungarez, László István

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami së bashku me anëtaren e kryesisë qendrore, Melinda Rashidi dhe anëtarin e kryesisë qendrore, Dervish Alimi pritën në takim ambasadorin e Hungarisë në Shkup, z. László István, i shoqëruar nga zëvendës udhëheqësja e misionit, Krisztina Tihanyi dhe sekretari i dytë, Győzo József Gábriel. Në këtë takim është diskutuar për […]

KOMUNIKATË – Tri vendimet e marra nga mbledhja e Kryesisë Qendrore të Lëvizjes BESA

Kryesia Qendrore e Lëvizjes BESA, mbrëmë ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt në Tetovë me çrrastë ka diskutuar për situatën aktuale dhe për koalicionimet parazgjedhore. Tri vendimet e marra nga mbledhja e Kryesisë Qendrore: Rikonfirmim i qëndrimit se Lëvizja BESA është e hapur për bashkëpunime të mundshëm parazgjedhore trepalësh, konform thirrjes së Aleancës për […]

Kryetari Kasami takoi ambasadorin e OSBE-së, Clemens Koja

Kryetari i Lëvizjes BESA, Billall Kasami i shoqëruar nga nënkryetari Kastriot Rexhepi, priti ambasadorin e OSBE-së Clemens Koja, i shoqëruar nga shefi i sektorit politik, Jeff Bieley. Në takim u diskutua për situatën aktuale politike në vend dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare, për ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe për sistemin e drejtësis në vend. Kryetari […]

Qendra Analitike Hulumtuese BESA ishte pjesëmarëse në punëtorinë e organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan (IRI)

Qendra Analitike Hulumtuese BESA ishte pjesëmarëse në punëtorinë e organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan (IRI) me temë : “Masat e përbashkëta të katër qendrave analitike hulumtuese të partive politike për menaxhin me qeset plastike”. Kjo punëtori i parapriu disa punëtorive në vazhdimësi në kuadër të projektit të IRI-t për përkrahjen e katër QAH të partive […]