Lëvizja BESA: Vërtetohen vlerësimet tona se kjo Qeveri nuk ka kapacitet për të udhëhequr me shtetin!

Pas paraqitjes të fundit ku përmes analizës të parametrave ekonomik propozuam një sërë masash për zbutje të krizës ekonomike, Qeveria aktuale së paku pjesërisht dëgjoi propozimet tona por edhe njëherë u dëshmua vlerësimi jonë se kjo Qeveri nuk ka as dije as ide se si të udhëheqë me shtetin. Këtë e vërteton edhe fakti se […]

|KOMUNIKATË| BDI e dobët, shpëtimin e sheh te unifikimi i partive shqiptare, ndërsa kur është në Qeveri harron unifikimin

Kjo që sot BDI po mundohet të imponohet në hapsirën mediale duke shpikur ide të paqendrueshme në momentin politik në të cilën ndodhemi, na jep të drejtë të dyshojmë se BDI sa herë që ndien rrezik mundohet të kërkojë zgjidhje përmes thirrjeve për unifikim të partive politike shqiptare. Këtë BDI e bëri edhe në vitin […]

“Një ditë do të kemi kryeministër shqiptar, por assesi nga radhët e BDI-së”

Dështimet e 18 viteve qeverisje nuk mund të mbulohen duke lëshuar “një grusht miza” për kërkesa të cilat janë të definuara me ligj se si formohen qeveritë. Idenë e hedhur nga kryetari i BDI-së për kryeministër shqiptar në këto rrethana kur veçmë kemi të caktuara listat e kandidatëve për deputet si dhe proces zgjedhor të […]

REAGIM| Lëvizja BESA: BDI e pa aftë të mbrojë punësimin e shqiptarëve në Agjencionin e Kadastrës

Të nderuar qytetarë pas publikimit të emrave të përzgjedhur në konkursin e shpallur 402/2019 për punësimin e 23 administratorëve në Agjencionin për Kadastër të Patundshmërive, Lëvizja BESA kërkon anulimin e menjëhershëm të këtij konkursi, për arsye se është keqpërdor identiteti nacional dhe në vend se të zgjidhen kandidat shqiptarë ashtu siç është e theksuar në […]

Lëvizja BESA: Aktivizimi i komitëve për të sulmuar shqiptarët, është fenomen shqetësues në këtë periudhë

Lëvizja BESA dënon ashpër sjelljen huligane të Komitëve që ndodhi sonte në Shkup, ndaj disa shtetas të Republikës së Kosovës. Kërkojmë urgjentisht që MPB-ja të marrë masat konkrete dhe të dyshuarit të dërgohen aty ku e ka vendin. Nëse edhe ky rast përfundon vetëm me vërejtje dhe marrjen në pyetje të huliganëve, atëherë do të […]

Lëvizja BESA: Dënojmë ashpër mos hapjen e paraleles shqipe në Idrizovë

Të nderuar përfaqësues të mediave; Të nderuar qytetarë; Rasti i mos hapjes të paraleles shqipe në Idrizovë, rikthen ndjenjën e skenarëve të vjetra, ku shqiptarëve u pamundësohet arsimi në gjuhën shqipe si dhe tentohet me çdo kusht që çështja e arsimit të bëhet sa më e vështirë për shqiptarët me ç’rast edhe ndodhin largimet e […]

Lëvizja BESA kërkon që lëndët e PSP-së të zbardhen në tërësi

Të nderuar përfaqësues të mediave,Të nderuar qytetarë! Pranimi i lëndëve të PSP-së nga prokurori Lubomir Jovevski, si fillim është mirë që krimi i pushtetit VMRO-BDI mos të bjer në ujë. Megjithatë, nëse kjo prokurori i merr lëndët dhe i shpërndan në prokurorinë për krim të organizuar, kush do të garantojë se ato lëndë nuk do […]

Lëvizja BESA: Denoncimi i prindit të djalit të plagosur në Tetovë, skandal i ri për Prokurorinë e Tetovës dhe MPB-në

Lëvizja BESA me shqetësim të thellë ka ndjekur gjithë situatën e krijuar gjatë një ahengu familjar në Tetovë, ku dyshohet se deputeti i BDI-së ka gjuajtur dhe ka plagosur një person. Deklarimi i deputetit të BDI-së duke thënë se ai nuk është përfshirë, del të jetë një e pa vërtetë dhe një gënjeshtër shumë e […]

Reagim nga Lëvizja BESA-Tetovë

REAGIM Të bazuar nga informacionet që na kanë ardhur nga banorët e Tetovës dhe fshatrave për rreth, që me rastin e festës së besimtarëve musliman, Kurban Bajramit, popullata që ka dalur të merret me shitblerjen e kurbanave, është penguar nga inspektorati komunal duke u gjobitur me dënime të majme dhe duke u përzënë nga vendi, […]

Lëvizja BESA: Skandalet në Maqedoninë e Veriut nuk kanë të ndalur

Skandalet në Maqedoninë e Veriut nuk kanë të ndalur dhe kjo po dëshmohet me rastin e fundit ‘’Zhvatja’’ ku dyshohet për një implikim edhe të zyrtarëve të lartë të Prokurorise Publike Speciale. Pamjet e publikuara sot nga mediet Italiane në lidhje me rastin “Zhvatja” në të cilën shihet qartë prezenca e të akuzuarve kryesorë në […]

Reagim i Lëvizjes Besa- dega Tearcë

R E A G I M Kërkojmë mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve! Me shqetsim të thellë morëm informata për gjendjen e ujit të pijshëm në Komunën e Tearcës, më saktësisht këtyre ditëve një numër i madh i banorëve të fshatit Tearcë, Përshefc dhe Gllogjë kanë kërkuar ndihmë në institucionet shëndetsore me simptome të vjelljes dhe […]

“Plagosjet në ahenget familjare”, reagon BESA e Gostivarit: MPB me standarde të dyfishta!

REAGIM E vërteta që pushteti aktual ka qasje selektive ndaj popullatës shqiptare, kjo nuk e habit askënd. Për ata që e njohin realitetin politik tashmë në Maqedoninë e Veriut, e dinë shumë mirë këtë.Dëshmi e kësaj politike të shëmtuar janë edhe rastet e fundit në Gostivar dhe Tetovë ku gjatë gëzimeve familjare si pasojë e […]